Çevre Etiketi
Çevre Etiketi

"Türkiye Çevre Etiket Sisteminin (TÇES) Geliştirilmesi Projesi" Açılış Toplantısı Gerçekleştirildi.

23 Nisan 2021

15.01.2021 tarihli ve 31365 (Mükerrer) sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan  2021 Yılı Yatırım Programında yer alan "Türkiye Çevre Etiket Sisteminin (TÇES) Geliştirilmesi Projesi"’nin açılış toplantısı 22.04.2020 tarihinde çevrimiçi olarak düzenlenmiştir.

Proje kapsamında Bakanlığımız ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi arasındaki protokol doğrultusunda boya ve vernikler, deterjanlar (çamaşır deterjanı ve bulaşık makinası deterjanı), cam ürünleri ve sert yüzey temizleyiciler olmak üzere dört ürün grubu için TS EN ISO 14044  standartına  uygun  olarak  yaşam  döngüsü  değerlendirmesi  yapılarak  ulusal  çevre  etiketi kriterlerinin belirlenmesi amaçlanmaktadır.

Protokol kapsamında, ayrıca, ilgili ürün gruplarında faaliyet gösteren firmalar ile anket çalışması düzenlenecek olup, seçilecek pilot tesislerde belirlenecek çevre etiketi kriterlerinin teknik  değerlendirilmesi  yapılacaktır.  Belirlenecek  çevre  etiketi  kriterleri  kapsamında  başvuru kılavuzları    hazırlanacak ve çalıştaylar/webinar  toplantılar düzenlenecektir. Pandemi koşullarının uygun olması durumunda, seçilen pilot tesislerde teknik inceleme ziyaretleri gerçekleştirilecektir.

Toplantıya kamu kurum/kuruşlarından, sivil toplum kuruluşlarından ve özel sektörden temsilciler katılım sağlamışlardır.

Toplantıda gerçekleştirilen sunumlara aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Açılış Sunumu

Çevre Etiketi Bilgilendirme Sunumu

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır